مشاوره رایگان

فیبروآدنوم پستان چیست؟

فیبروآدنوم‌ پستان، توده‌های پستانی جامد و غیرسرطانی (توده خوش خیم پستان) هستند و اکثراً دربین زنان سن 15 تا 35 ساله تشخیص داده میشود گرچه احتمال این تشخیص برای بقیه سنین نیز غیر ممکن نیست.
توده فیبروآدنوم معمولا به صورت نرم و لاستیکی یا کمی سفت و دارای شکل مشخص می باشد، این توده معمولا بسیار متحرک است و معمولاً درد ندارد، ممکن است آن را مانند یک تیله بازی لاستیکی در پستان خود حس کنید که به راحتی در هنگام معاینه و بررسی زیر پوست شما حرکت می کند.
این توده‌ها در اندازه های مختلف هستند و می توانند بدون دلیل خاصی و با گذر زمان بزرگ یا کوچک شوند، در طول دوران حاملگی یا در اثر درمان های هورمونی ممکن است تا حدودی بزرگتر شوند اما معمولا به سایز قبلی برمی گردند.
یک بیمار ممکن است یک یا چند عدد توده فیبروآدنوم در پستان خود داشته باشد.همچنین این توده ها می توانند در یک پستان و یا در هر دو پستان وجود داشته باشند.(یک طرفه یا دوطرفه)
نشانه های فیبروآدنوم :

 • فیبروآدنوم‌ها توده‌هایی جامد هستند.
 • کروی شکل با مرزهای صاف و بدون گوشه هستند.
 • به راحتی با لمس حرکت می کنند.
 • بافت نرم و لاستیکی دارند.
 • بدون درد هستند.
  علت ایجاد فیبروآدنوم :
  علت ایجاد فیبروآدنوم ناشناخته است اما ارتباط آن را بادو هورمون جنسی زنانه استروژن و پروژسترون مطرح کرده اند، زیرا با تغییرات هورمونی سایز آنها می تواند تغییر کند. فیبرادنوم‌ها بیشتر در طول سال های تولید مثل (قبل از یائسگی) به وجود می آیند. می توانند در طول حاملگی یا با مصرف داروهای هورمونی بزرگتر شوند و معمولا بعد از یائسگی با افت سطح هورمون های زنانه کوچک می شوند.
  انوع فیبروآدنوم‌ها :
 • فیبروآدنوم‌های ساده که معمولا سایزشان بیش از دو سانتیمتر نیست. این نوع تاثیری در ریسک ابتلا به سرطان فرد ندارد.
 • فیبروآدنوم پیچیده : این نوع می تواند شامل تغییراتی نظیر رشد بیش از حد سلول ها (هایپرپلازی) باشد تشخیص فیبروآدنوم پیچیده پس از انجام بیوپسی و بررسی نتیجه پاتولوژی امکان پذیر است.
 • فیبروآدنوم نوجوانان : این شایع ترین نوع توده پستان در دختران و نوجوان بین سنین 10 تا 18 سالگی ست.
 • فیبروآدنوم غول پیکر : این نوع فیبروآدنوم می تواند تا بیش از 5 سانتیمتر رشد کند. گاهی پزشک توصیه به جراحی این نوع فیبروآدنوم ها می کند زیرا می توانند باعث فشرده شدن یا بدفرمی بافت پستان شوند.
 • تومورهای فیلودس (phyllodes) : از نظر شکل شبیه به فیبرادنوم اما برخی از انها میتوانند به سرطان تبدیل شوند و باید حتما با جراحی خارج شوند
  روش تشخیص فیبروآدنوم پستان:
  وقتی توده ای در پستان لمس می شود، باید ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه انجام شود. پزشک برای تشخیص ماهیت توده برای بیمار انجام سونوگرافی سینه(سونوگرافی پستان) یا ماموگرافی را توصیه می کند و در نهایت ممکن است برای تشخیص قطعی بیوپسی پستان(نمونه برداری پستان) انجام ‌شود. همه توده ها نیاز به نمونه برداری پستان (بیوپسی سینه ) ندارند اما درصورت بروز آنها در فرد با ریسک بالا، سابقه فامیلی سرطان پستان، سابقه اشعه درمانی قفسه سینه، سن بالای سی سال در موقع بروز توده در سینه، ترس و اضطراب بیمار، شک بالینی پزشک و یا قبل از جراحی زیبایی پستان باید نمونه برداری انجام شود.
  درمان فیبروآدنوم پستان:
  فیبروآدنوم‌پستان یکی از شایع‌ترین توده‌های غیرسرطانی در بین زنان جوان است. معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد ، اما لازم است جهت معاینات دوره ای برای بررسی تغییر در سایز و نرمی و سفتی توده، به طور منظم به پزشک مراجعه شود. برای ارزیابی توده، ممکن است بیوپسی توسط پزشک انجام شود. همانطور که قبلا نیز بیان شد، بعضی فیبروآدنوم ها باید با جراحی از پستان خارج شوند. در صورت مشاهده تغییرات در توده حتما باید به پزشک مراجعه شود.
  عوارض جانبی فیبروآدنوم:
  وجود فیبروآدنوم پیچیده می تواند کمی ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد اما بقیه انواع فیبروآدنوم تاثیری در افزایش ریسک ابتلا به سرطان ندارند.تومور فیلودس بعلت ماهیت متفاوت همواره نیاز به جراحی دارد