مشاوره رایگان

حیطه سلامت غربالگری

غربالگری
تو حیطه سلامت غربالگری یعنی افراد بعد از یه سن مشخص با انجام آزمایشات مخصوص مثل ماموگرافی، سونوگرافی، کولونوسکوپی و… بررسی بشوند تا ببینند اون بیماری خاص..سرطان رو دارند یاخیر و یا اگه تو غربالگری ها مشخص بشود مستعد ابتلا به سرطان هستند و احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان دارند با پیگیری های زودتر(بنا به تشخیص پزشک) بتوانند سریع تر تشخیصش بدهند.

غربالگری از این نظر مهمه که تشخیص هر چه قدر زودتر باشه پاسخ به درمان راحت تر و کامل تره و اگه زمانی سرطان تشخیص داده بشه که هنوز تو مراحل اولیه شکل گیریه عالیه چون شاید نیاز به گذروندن فرایندهای سخت درمان هم نداشته باشه و فقط با یه جراحی ساده مراحل درمان رو تموم کرد این طوری هم طول عمر طبیعی بیمار، حفظ میشه و هم از نظر مالی برای بیمار و حتی سیستم درمان اون کشور مساعد خواهد بود.

پس غربالگری به زبون ساده تر یعنی با اینکه افراد جامعه الان سرطان ندارن طی یه زمانهایی بررسی بشن که ببینین از نظر سرطان تو چه وضعیتی هستن سالمن یا مستعد ابتلا هستن.

تو بیماری های ساده مثل سرماخوردگی و… ما دنبال این نیستیم که ببینیم تو بدنمون ویروس سرماخوردگی رو داریم و فقط در صورت علامت دار شدن بدن(مثل عطسه، ابریزش بینی و…) سراغ درمان میریم چون اصولا فرایند درمانش راحته و هزینه زیادی هم نداره اما تو بیماری ای مثل سرطان سعی بر اینه قبل از تشکیل تومور، سرطان تشخیص داده بشه تا هم درمان راحت تر بشه و هم از نظر مالی صرفه جویی بشه.

تو سرطان دو حوزه هست که مکمل هم هستن و باید در کنار هم و به موازات هم جدی گرفته بشن یکی غربالگریه و دومی توجه به علامت های بیماریه. هر دو به یک اندازه مهمن. یعنی اینطور نباشه که برای تشخیص سرطان شما فقط دنبال علامت ها باشید و فقط در صورت علامت دار شدن مراجعه کنید باید غربالگری رو هم جدی بگیرید، حتی زمانی که هیچ علامتی ندارید هم باز بررسی بشید.

متاسفانه تو کشور ما دولت برنامه خاصی برای غربالگری نداره. تو کشورهای اروپایی برای هر نوع سرطانی یه سن خاصی رو برای غربالگری در نظر میگیرن و دولت هم هزینه انجام اون ازمایشات رو متقبل میشه برای همینم آمار مرگ و میر از سرطان تو اون کشورها پایین تره.

پس حالا که دولت برنامه خاصی نداره بهتره خودمون به فکر باشیم و درباره انجام این ازمایشات غربالگری با پزشکمون مشورت کنیم که با توجه به ویژگیهای شما و سوابق خانوادگی ابتلا به سرطان از چه سنی غربالگری رو شروع کنیم.

غربالگری فقط مختص سرطان پستان نیست. سرطان های دیگه ای مثل سرطان روده، پروستات و… هم براش غربالگری در نظر گرفتن.